16 травня 2019 р. на кафедрі метеорології та кліматологіі було проведено українсько-німецький воркшоп на тему «Вплив зміни клімату на водні ресурси: досвід та перспективи спільних досліджень». У роботі семінару брали участь провідні фахівці , що займаються дослідженням цього питання, з Українського гідрометеорологічного інституту, Одеського державного екологічного університету, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Потсдамського інституту дослідження зміни клімату. Учасники семінару поділилися досвідом використання числових та водно-балансових моделей для оцінки впливу клімату на водні ресурси та обговорили перспективи подальшого співробітництва.

AGENDA of the joint German-Ukrainian Workshop on CLIMATE CHANGE IMPACTS ON WATER RESOURCES: EXPERIENCE AND PROSPECTS OF JOINT RESEARCH Taras Shevchenko National University of Kyiv (TSNUK), Faculty of Geography,  Kyiv, avenue Glushkova 2A, Room 312  16th of May 2019, 10:00 – 13:30

Morning session: 10:00 – 12:00

1. Greetings from the Department of Geography
  2. Short introduction of the Department of Hydrology and Hydroecology and the Department of Meteorology and Climatology – Sergiy Snizhko, TSNUK
  3. Short introduction of the Ukrainian Hydrometeorological Institute (UHI) – Nataliya Osadcha, UHI
  4. Presentation of Valentina Krysanova, PIK, Potsdam: “Climate impact assessment using the ecohydrological model SWIM: an overview”
  5. Presentation of Anastasia Lobanova, PIK, Potsdam: “Hydrological Impacts of climate change in Central Asia: a glance on selected river basins”
  6. Presentation of Valery Osipov, UHI: “Three-component hydrograph separation using chemical tracer”
  7. Presentation of Valeria Ovchruk, OSEU: "The method of accounting for the impact of climate change on the maximum runoff the case of plain rivers of Ukraine".
  8. Presentation of Alexandr Obodovskiy, TSNUK: “Assesment of hydropower potential of rivers in Ukraine”
  9. Presentation of Sergiy Snizhko, TSNUK: “Use of water balance methods for the long-term forecast of annual river flow in the regional studies” Coffee break: 12:00-12:30

Afternoon session: 12:30 – 13:30

Free discussion on possibilities of the German-Ukrainian cooperation in the field of climate and water research